Veřejná doprava s Mastercard®

Obecné informace o dopravě

V posledních letech se MHD dočkala řady inovací. Moderní doba si vyžádala nový a pohodlnější způsob placení jízdného. Díky spolupráci s Mastercard si tak od roku 2014 mohou cestující v některých městech zaplatit jízdné bezkontaktní platební kartou. V dnešní době preferuje tento způsob platby téměř 70% Čechů a novinku v autobusech uvítali, což se jasně projevilo na počtu takto zaplacených jízdenek. Prim si drží město Plzeň, kde je již možné zaplatit bezkontaktně v celé síti MHD a vyrovnává se tímto nejmodernějším evropským městům.

Liberec

V roce 2014 byla zavedena v Liberci akceptace bezkontaktních plateb v jízdenkovém automatu. První 3 validátory se objevily na liberecké tramvajové lince díky spolupráci Dopravního podniku s Mastercard, ČSOB a Mikroelektroniky. 

O rok později bylo již možné platit bezkontaktně ve všech 30 tramvajích na linkách 2 a 3 a ke konci roku 2015 se již počet plateb pohyboval kolem 5500 měsíčně.

Brno

Na podzim 2014 mohli obyvatelé Brna poprvé využít 3 automaty s možností bezkontaktní platby. Další se objevil na lince Hlavní nádraží - Letiště v červnu 2015.

Plzeň

Plzeň byla prvním městem ČR, kde mohli cestující platit bezkontaktně v celé síti MHD. Díky 372 validátorům plně konkuruje zahraničním městům.

Od dubna do prosince 2015 proběhlo více než 367 000 transakcí. 27 000 držitelů karet nakoupilo jízdenky za 5,3 milionu Kč.

Příměstská linka Praha - Kutná Hora

Linka 381 se stala první příměstskou linkou, kde se dá zaplatit bezkontaktně. Tuto možnost denně využívá až 3600 lidí.

Jeseník a okolí

Jesenicko se stalo prvním regionem, kde mohou cestující přiřadit zakoupenou jízdenku ke své platební kartě. Jedná se jak o jednorázové, tak časové jízdné a tuto možnost mají cestující na 14 autobusových linkách. Kartu si cestující může jednodušše zaregistrovat v rámci standardní prodejní sítě dopravce. Toto řešní mohou vyuřívat také studenti, případně senioři prostřednictvím předplacené platební karty.

BusLine

Od března mají cestující společnosti BusLine možnost platit jízdné bezkontakní platební kartou na 10 linkách a v rámci MHD Litoměřice.

Karlovarský kraj

Společnost Autobusy Karlovy Vary vybavila 35 vozidel platebními terminály. Díky nim mohou cestující platit bezhotovostně jak čipovou kartou Autobusů KV, tak klasickou bankovní kartou, a to v Chebu a Sokolově. Systém se bude rozšiřovat do celého kraje.